1

Støtt oss
Stillinger
1
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Halfdan Wiik
Halfdan Wiik
Bibliotekar, initiativtaker til og grunnlegger av Besteforeldrenes Klimaaksjon.
Gunnar Kvåle
Gunnar Kvåle
Professor emeritus, Senter for internasjonal helse, Universitetet i Bergen.
Publisert 14. august 2017
Sist oppdatert 8.4.2022, 14:07
Artikkelen er mer enn to år gammel
Kommentar

Hvem er seriøs, Søviknes?

I «alle seriøse scenarier» vil verden trenge betydelige mengder olje og gass i tiår fremover, hevder Terje Søviknes. Men en rekke beregninger fra forskningsmiljøer kommer til andre konklusjoner.

soeviknes_aasen_s

Hvor mye norsk olje vil verden etterspørre?
Olje- og energiminister Terje Søviknes under åpningen av Ivar Aasen-feltet i Nordsjøen i februar 2017. (foto: Olje- og energidepartementet)

Publisert 14. august 2017
Sist oppdatert 8.4.2022, 14:07
Artikkelen er mer enn to år gammel
Halfdan Wiik
Halfdan Wiik
Bibliotekar, initiativtaker til og grunnlegger av Besteforeldrenes Klimaaksjon.
Gunnar Kvåle
Gunnar Kvåle
Professor emeritus, Senter for internasjonal helse, Universitetet i Bergen.

3. august kunne Dagbladet legge fram en meningsmåling med nærmest sensasjonelle tall: 44 prosent av alle nordmenn svarer at de er villige til å la deler av oljen bli liggende for å spare klima. 42 prosent sier nei. Bare i aldersgruppen 40–59 år er det flere som svarer nei, enn ja.

Klimapolitikk-forsker Espen Moe (NTNU) tolker undersøkelsen som en klar forskyvning i opinionen, selv om vi ikke har en tilsvarende undersøkelse å sammenlikne med. Mens olje- og energiminister Terje Søviknes (Frp) ikke overraskende holder på sitt og gjentar sitt vanlige mantra: «Det er ingen motsetning mellom å være en olje- og gassnasjon og å nå målsetningene i Parisavtalen. Her er det viktig å ha to tanker i hodet samtidig. I alle seriøse scenarier vil verden trenge betydelige mengder olje og gass i tiår fremover.»

Selv IEA påpeker at utslipp fra energisektoren må være null innen 2040 hvis oppvarmingen skal begrenses til 1,5 grader

Det han sikter til er trolig scenariene i World Energy Outlook, som hvert år blir presentert av IEA, Det internasjonale energibyrået. Det har høg status blant politikere, selv om (evt fordi?) hovedscenariet i WEO 2016 («New Policies Scenario») er basert på de utilstrekkelige lovnadene gitt av dem selv og landene i forbindelse med klimatoppmøtet COP21 i Paris 2015. Det strengere «450 Scenario» er basert på en forutsetning om et raskt gjennombrudd for storskala karbonfangst og -lagring. Dermed gis det plass for store mengder olje og gass fram til 2050. Sannsynligheten for å nå togradersmålet er for sikkerhets skyld satt så lavt som 50 prosent.

Det er dristig av oljeministeren å snakke om «alle seriøse», når han må vite at en rekke andre beregninger fra andre forskningsmiljøer kommer til konklusjoner som ikke passer så godt for den norske oljelobbyen. FNs klimasjef Christiana Figueres fikk på Aftenpostens klimakonferanse i oktober 2015 direkte spørsmål om planene for oljeutvinning i Arktis er forenlig med globalt ansvarlig klimapolitikk. Svaret var et kontant nei. Selv IEA påpeker at utslipp fra energisektoren må være null innen 2040 hvis oppvarmingen skal begrenses til Paris-avtalens 1,5 grader. Glen Peters fra Cicero Senter for klimaforskning har nylig vist at det er plass til mindre enn fire års utslipp på dagens nivå hvis dette målet skal nås.

Som aktive i klimabevegelsen i mer enn ti år har vi ofte reagert på de overdrevent oljevennlige anbefalingene fra IEA, kombinert med de like tydelige undervurderingene av veksten og potensialet i fornybar energi og særlig sol. Etter vårt syn kan dette bare forstås i lys av interessene til de oljeavhengige landene (som Norge) som finansierer energibyrået. Det ser vi også når byrådirektør Fatih Birol kommer på besøk og forteller Søviknes & Co det de gjerne vil høre, at verden trenger «hver eneste dråpe olje og gass» fra norsk sokkel. Det er hans rolle, på samme vis som han i USA er med og heier fram økt satsing på omstridt skifergass og fracking.

Å ha flere tanker i hodet er fint, men de bør henge bedre sammen enn hos Søviknes, som tilhører et parti der man egentlig ikke tror noe særlig på global oppvarming. Partier som mener alvor med at dette er «vår tids største utfordring» kan ikke gamble med framtida. Det er sluppet ut så mye klimagasser at verden alt nå opplever store klimaskader, slik blant annet en nylig offentliggjort (lekket) føderal klimarapport fra USA viser. Det er snakk om en dramatisk økning i temperaturer de siste fire tiårene. Skadene på liv og helse, landbruk og vannforsyning vil øke i alvorlighet og omfang for hver dag som går uten at vi slår bremsene på.

Artikkelen fortsetter under annonsen
ANNONSE
Bluesky

Les også

En kvinne holder opp et skilt med teksten "Saudi-Arabia" mens hun sitter blant en stor gruppe mennesker på et formelt arrangement eller en konferanse.

Fra fossil elefant i rommet til hovedsak

Oljelobbyen vant igjen på COP30, men det er skapt et enormt moment for utfasing av fossil energi. Når verden samles til COP31 i 2026, vil forventningene være høyere enn noen gang, skriver Svein Tveitdal.

24. november 2025
Les mer
En historisk, rund mursteinsbygning med buede vinduer, flankert av en løvestatue på en steintrapp; et flagg vaier på toppen av bygningen.

På tide å droppe målet om klimanøytralitet

Det vil bli dyrt, klimaeffekten er usikker og pengene kan brukes smartere. Stortingets mål om at Norge skal være klimanøytralt fra 2030, bør avskaffes, skriver Zero-leder Stig Schjølset.

30. oktober 2025
Les mer
En mann i hvit skjorte og hatt gestikulerer mens han snakker til tre personer ved et lite bord med en gul og en rød knapp.

Nye klimamål: Ambisjonene er for lave

De nye klimamålene for 2035 som landene har levert, er altfor lite ambisiøse til at verden klarer målene i Parisavtalen. Men FNs egen analyse rett før årets klimatoppmøte har også lyspunkter.

28. oktober 2025
Les mer
En mann med kort, brunt hår og mørk jakke snakker utendørs med en annen person; i bakgrunnen er det uskarpt grønt.

Regjeringen vil kjøpe internasjonale kvoter for å sikre oppnåelse av klimamålet for 2030

Regjeringen vil bevilge 15 milliarder kroner for å kjøpe FN-kvoter for å sikre at Norge leverer på 2030-målet under Parisavtalen. I tillegg kan det bli nødvendig å kjøpe utslippsenheter fra EU-land for å oppfylle klimaavtalen med EU. 

15. oktober 2025
Les mer
ANNONSE