Debatt20. mars 2025Bunnplanken for elektrifisering av sokkelenNår sokkelen elektrifiseres, får Europa mer energi tilgjengelig for de samme klimagassutslippene. Gassen brukes mye mer effektivt i industri og boligoppvarming enn på sokkelen, skriver Tore Killingland.
Debatt19. mars 2025Bra for klima, bra for naturDet er ikke WWF som har funnet på at det som er bra for naturen, ofte også er bra for klimaet, skriver Jon Bjartnes i sluttreplikk til Norskog.
Debatt19. mars 2025Hva med den sirkulære omstillingen, Enova?Av de nær 12 milliardene Enova gir i støtte til klimaomstilling, går forsvinnende lite til sirkulære tiltak, skriver Elin Hansen i Sirk Norge.
Debatt18. mars 2025Stabil og lav strømregning uansett kraftprisNår bruken av strøm subsidieres, må investeringene i strømsparetiltak få mer støtte dersom målet om 10 TWh energisparing skal nås. Er samfunnet tjent med denne dobbelt-subsidieringen, spør Karen Byskov Lindberg.
#Klimavalg14. mars 2025Kjernekraft – i 2035 eller tidligst i 2048?Kjernekraft i Norge: Forskningssjef Martin Smedstad Foss ved Institutt for Energiteknikk (IFE) og direktør Jonny Hesthammer i Norsk kjernekraft er enige om ganske mye, men har veldig ulike syn på når et kjernekraftverk tidligst kan stå klart i Norge.
#Klimavalg14. mars 2025Flertall for å forlenge klimaavtalen med EUAlle i partidebatten ville forlenge den klimapolitiske samarbeidsavtalen med EU. Men debatten om kvotekjøp vs. kutt hjemme fortsetter som før.
Debatt12. mars 2025WWFs misforståelser om passiv karbonlagringWWF har misforstått både hvilken klimapolitikk vi argumenterer for og hva EUs regelverk om skog og areal handler om, skriver Anne G. Delphin fra Norskog i en replikk til Jon Bjartnes.
Kommentar10. mars 2025Oljebransjen redd for å måtte stenge ned felt En realisme har spredd seg i oljebransjen: Hvis selskapene ikke får stanset utslipp fra plattformer og anlegg, kan de måtte stenge ned virksomhet før tida.
#Klimavalg10. mars 2025Forslaget til Norgespris blir bedre når støtten begrensesEnergiminister Terje Aasland foreslår at det settes tak for subsidiene folk med høyt strømforbruk skal få gjennom ordningen med Norgespris på strøm. Det er et fornuftig grep, men flat støtte til alle ville vært å foretrekke.
Debatt7. mars 2025Statsbudsjettet: Sett av nok penger til solkraft og redusert strømforbruk i byggRegjeringen må bevilge de midler som er nødvendig for å nå målene om 8 TWh solkraft og 10 TWh redusert strømforbruk i bygg innen 2030, skriver 31 organisasjoner i et innspill til statsbudsjettet for 2026.
Debatt5. mars 202512 tiltak som bør inn i et klimaforlikStatsminister Jonas Gahr Støre ønsker et bredt klimaforlik. Nå må Stortinget gripe klimamuligheten – før det er for sent, skriver Sondre Hansmark i tankesmien Langsikt.
Debatt5. mars 2025Norskog bommer om skog og klimaNorge kan ikke ha svakere politikk for å beskytte naturlig karbonlagring i skogen enn landene rundt oss. Derfor bør Norge si ja til EU-samarbeid om skog og klima, skriver Jon Bjartnes i WWF.
Kommentar2. mars 2025Overraskende få oljejobber ryker ved letestansHvor ille er det at 0,4 prosent av jobbene i Norge kan ryke, hvis vi slutter å lete etter mer olje og gass? Når det samtidig kommer mange nye jobber?
#Klimalederen1. mars 2025USAs farvel til Vesten gir Europa nye muligheter USA forlater det vestlige samarbeidet og vender det liberale demokratiet ryggen. Det åpner større rom for Kina, men kaoset Trump skaper kan også gi Europa ny styrke.
Debatt26. februar 2025Norgespris – definisjonen på en lite bærekraftig ordningÅ subsidiere strømforbruk på kort sikt fremfor energieffektivisering på lang sikt er selve definisjonen på en lite bærekraftig politikk, skriver Norsk Varmepumpeforening.
Debatt24. februar 2025EUs avskogingslov: Fullt og helt, ikke stykkevis og delt!Regjeringen må slutte å somle: EUs arbeid mot avskoging er banebrytende, og forordningen må innføres i norsk lovverk i sin helhet, skriver generalsekretærene i WWF og Regnskogfondet.
Debatt20. februar 2025Norge må si nei til EUs kortsiktige skogpolitikkEUs klimaregelverk for skog og areal bør ikke innføres i Norge, skriver Anne G. Delphin i Norskog.
Debatt19. februar 2025Strømstøtte som fordeling av grunnrenteVårt forslag til strømstøtteordning er mer effektiv og har en bedre fordelingsprofil enn eksisterende ordning og varslet Norgespris, skriver økonomiprofessorene Diderik Lund og Knut Einar Rosendahl.