1

Støtt oss
Stillinger
1
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Thea Gregersen
Thea Gregersen
Forsker ved NORCE og tilknyttet Senter for klima og energiomstilling (CET) ved Universitetet i Bergen.
Endre Tvinnereim
Endre Tvinnereim
Professor ved Institutt for politikk og forvaltning, Universitetet i Bergen, og Forsker I på NORCE. Forsker mest på miljømeninger og CO2-priser.
Publisert 17. desember 2019
Sist oppdatert 8.4.2022, 14:55
Artikkelen er mer enn to år gammel
Nyhet

Hva mener folk om vind­kraft på land og til havs?

De under 30 er langt mer positive til vindkraft på land enn andre aldersgrupper, viser ny undersøkelse. Motstanden mot vindkraft på land er størst i områder med mest utbygging, som Sørlandet og Trøndelag. Havvind støttes av et stort flertall.

vindkraft_folkmener_fremh
Publisert 17. desember 2019
Sist oppdatert 8.4.2022, 14:55
Artikkelen er mer enn to år gammel
Thea Gregersen
Thea Gregersen
Forsker ved NORCE og tilknyttet Senter for klima og energiomstilling (CET) ved Universitetet i Bergen.
Endre Tvinnereim
Endre Tvinnereim
Professor ved Institutt for politikk og forvaltning, Universitetet i Bergen, og Forsker I på NORCE. Forsker mest på miljømeninger og CO2-priser.

Spørsmålene til respondentene i Norsk medborgerpanel var formulert som to påstander:
«Vennligst ta stilling til disse påstandene om vindkraft i Norge

  • Det bør bygges flere vindmøller på land i Norge.
  • Det bør bygges flere vindmøller til havs i Norge».

Om undersøkelsen

Nordmenns holdninger til utbygging av vindkraft ble samlet inn gjennom Norsk medborgerpanel høsten 2019. Det ble stilt to spørsmål – et om holdninger til utbygging av vindkraft på land og et om utbygging til havs. Vi kan konkludere med at de fleste er positive til utbygging av vindkraft generelt, men at støtten er langt større til utbygging offshore sammenlignet med på land. I tillegg ser vi at spørsmålet om vindkraft på land er preget av polarisering. Mens det er minimale forskjeller mellom svarene til menn og kvinner, ser vi interessante forskjeller mellom ulike aldersgrupper og landsdeler.

Begge spørsmålene kunne besvares med svaralternativene Svært enig//Enig//Noe Enig//Verken enig eller uenig //Noe uenig//Uenig//Svært uenig.

Den første grafen inkluderer alle disse svaralternativene. I de etterfølgende grafene er de opprinnelige svaralternativene (1–7) redusert til tre kategorier. «Enig» inkluderer respondentene som er svært enig, enig og noe enig. «Uenig» inkluderer de som er noe uenig, uenig og svært uenig. De som er verken enig eller uenig, står for seg selv. Alle prosenter er rundet til nærmeste hele tall.

Stor enighet om havvind, polarisering om vindkraft på land

Denne grafen viser nordmenns holdninger til utbygging av vindkraft til lands og til havs i prosent. Her ser vi tydelig at langt flere er positive til utbygging av vindkraft til havs. Til sammen 78 prosent svarer at de er svært enig, enig eller noe enig i at det bør bygges flere vindmøller til havs. Til sammenligning svarer omtrent 50 prosent det samme når de blir spurt om utbygging av vindkraft på land.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Totalt er det flere som er positive enn negative til utbygging, også på land. Imidlertid finnes det et mindretall på om lag en femtedel som viser intens motstand mot utbygging av mer vindkraft på land. Det at opinionen har to topper (også kjent som en bimodal distribusjon) er et klart tegn på polarisering av folkemeningen når det gjelder landbasert vindkraft. En slik effekt ses ikke i spørsmålet om havvind.

Små kjønnsforskjeller

Som det fremkommer av grafene er kvinner og menn relativt enige – både når det gjelder utbygging på land og til havs. Begge gruppene er stort sett positive til utbygging, men aller mest til havs.

Våre støttespillere

De yngre mer positive

De som er født etter 1990 skiller seg klart ut fra de som er eldre når det gjelder utbygging på land, ved å være langt mer positive. De tre aldersgruppene er samstemte og positive vedrørende utbygging av vindkraft til havs.

Klare forskjeller mellom landsdelene

Det er noen klare forskjeller mellom landsdelene når det gjelder holdninger til utbygging av vindkraft på land. Oslo/Akershus er mest positive til utbygging, etterfulgt av Østlandet. Sørlandet skiller seg ut ved å være klart negative, etterfulgt av Vestlandet og Trøndelag. I Nord-Norge er det en like stor andel som er positive som negative til utbygging.

Folk mener

Temaside: Nordmenns holdninger til utvalgte klimaspørsmål.

Alle landsdelene er overordnet svært enige om at det bør bygges ut vindkraft til havs. Den største andelen av de som er uenige i utbygging av havvind finnes på Sørlandet og i Nord-Norge.

ANNONSE
Bluesky

Les også

En trikk nærmer seg en snødekt stasjon i en by, med en annen trikk synlig i bakgrunnen og bygninger langs gaten.

Ny klimaundersøkelse: Vi betyr mer enn vi tror 

Nordmenn tenker ikke lengre at vi er for små til at våre utslippskutt kan bety noe i den store sammenhengen, men at vi betyr mer enn vi tror. Det viser ny undersøkelse, skriver forsker Kjersti Fløttum.

10. november 2025
Les mer
Folk løper og bærer utstyr nær en vei mens tykk røyk og flammer fra en skogbrann sprer seg, med kjøretøy og flagg synlige i bakgrunnen.

En av seks vet hvor enige forskere er om klimaendringer

Den reelle konsensusen blant klimaforskere om at klimaendringene i stor grad er menneskeskapte, er på 97–100 prosent. Nordmenn tror enigheten er langt svakere – det kan påvirke deres egne holdninger i klimaspørsmål.

11. september 2025
Les mer
To personer holder et stort "4 %"-skilt i en bygate i nærheten av en bygning med MDG-bannere, mens andre ser på i bakgrunnen.

Undervurderte partiene klimavelgerne?

MDG gjør et kraftig byks på flere meningsmålinger. Noe kan være taktisk stemmegivning, men nye forskningsresultater tyder også på at flere velgere er mer opptatt av klima og miljø enn mange har trodd.

4. september 2025
Les mer
Et helikopter slipper vann over en skogbrann, med tett røyk som stiger opp over trærne.

Færre ser klimaendringene som en alvorlig personlig trussel

En fjerdedel av nordmenn ser klimaendringene som en svært alvorlig eller alvorlig personlig trussel – tydelig færre enn for fire år siden. Blant de politiske partienes velgere er Frp og MDG ytterpunkter.

1. september 2025
Les mer
ANNONSE
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre støttespillere
Svanemerket