Ny forskning: Derfor vokser noen isbreer når det blir varmere

En isbre på Nuussuaq-halvøyen på Vest-Grønland. Det er fra dette området iskjerner er analysert til denne studien. Analysen viser hvordan isbreer kan vokse under bestemte forhold når klimaet blir varmere – men bare i et bestemt temperaturintervall. Foto: Algkalv / Wikimedia Commons. Lisens: CC BY-SA 3.0
Professor Harald Sodemann ved UiB og Bjerknessenteret har deltatt i en ny studie der forskere har studert iskjerner fra en kystnær isbre på Vest-Grønland. Det viser seg at gjennom historien har breen fulgt det samme mønsteret: Når temperaturen øker, øker først volumet av is – før det blir så varmt at det smelter mer enn det fryser på.
<2°C:– Hva handler dette om?
Harald Sodemann:– Dette er en studie vi gjennomførte i samarbeid med kolleger fra USA. De har boret etter iskjerner i en kystlinjeisbre i Vest-Grønland. Det er første gang kjerner fra noen isbre i dette området hentet ut, så dette har vært ekstra spennende for oss.
– Hvorfor?
–Vi vet mye om kjerner fra den indre delen av Grønlandsisen, men tilsvarende lite om isbreer rundt kysten. Og de er viktige. De befinner seg i et annet klima enn det man har midt på isen på Grønland, og de ligger nærmere havet. Dette har derfor handlet om å finne ut hva som har skjedd i varmere perioder tidligere i historien gjennom en slik iskjerne.
– Hva gjorde dere?
– Kollegene mine fra USA hentet altså ut en iskjerne som strekker seg 2000 år bakover. De analyserte den kjemiske sammensetningen gjennom lagene. Ut fra det kunne de så rekonstruere akkumulasjonen av is, altså samspillet av snø og det som forsvinner igjen i fordampningen gjennom år etter år. Og hvordan dette hadde variert i løpet av 2000 år. Siden kunne vi sammenlikne denne nedbørshistorien med det vi kjenner fra iskjerner fra indre del av Grønlandsisen.
Jeg er ekspert på hvordan vann fraktes i atmosfæren – hvor det kommer fra, og hvor det regner eller snør ned etter å ha blitt transportert med vinden. Da hovedforfatteren, Matthew Osman, var på besøk på Bjerknessenteret i forbindelse med et annet prosjekt, stakk han innom og spurte om jeg kunne hjelpe til med den biten.

