1
8

1
Stillinger
8
Klimakalender
Alf Ole Ask
Alf Ole Ask
Alf Ole Ask har blant annet jobbet i Dagens Næringsliv og Aftenposten, og for disse to avisene vært korrespondent i Stockholm, Brussel og New York. Fra 2021–25 var Ask korrespondent for Energi og Klima i Brussel. I dag er han kombinert pensjonist og frilanser.
Publisert 26.01.2023, 09:30
Sist oppdatert 30.01.2023, 11:09
Artikkelen er mer enn to år gammel
EU-korrespondenten

Lokket på i milliardstrid mellom Norge og EU

Med Norges skyhøye gassinntekter som bakteppe forventer EU ekstra milliarder fra Norge når det nå forhandles om EØS-kontingent for en ny periode.
lokket-pa-i-milliardstrid-mellom-norge-og-eu-featured.jpg

EU-kommisjonen og Norge forhandler om prisen for markedsadgang gjennom EØS. Sålangt er det lite fremskritt. Foto: EU-kommisjonens media service

Publisert 26.01.2023, 09:30
Sist oppdatert 30.01.2023, 11:09
Artikkelen er mer enn to år gammel
Alf Ole Ask
Alf Ole Ask
Alf Ole Ask har blant annet jobbet i Dagens Næringsliv og Aftenposten, og for disse to avisene vært korrespondent i Stockholm, Brussel og New York. Fra 2021–25 var Ask korrespondent for Energi og Klima i Brussel. I dag er han kombinert pensjonist og frilanser.

I siste syvårsperiode har Norge, Liechtenstein og Island betalt nesten 30 milliarder kroner i EØS-kontingent (2,8 milliarder euro), eller EØS-midler som UD liker å kalle det.

Norge står alene for omkring 97 prosent av dette.

Nå forhandler Norge og Efta-partnere om hvor mye penger vi skal betale i årene som kommer. Men dette skjer i største hemmelighet bak lukkede dører.

På mer enn et halvt år har det bare vært ett formelt forhandlingsmøte mellom Norge og EU om EØS-midlene. I tillegg til penger forhandles det om markedsadgang for norsk fisk.

Få alle sakene fra Energi og Klimas Brussel-korrespondent i innboksen

Nyheter og bakgrunn om hvordan EUs energi- og klimapolitikk påvirker norsk politikk, økonomi og næringsliv. Nyhetsbrevet sendes ut daglig.

Energi og Klimas Brussel-korrespondent er støttet av Fritt Ord og Klimastiftelsen Umoe.

Vi deler aldri din e-postadresse med tredjeparter.

Ikke møttes siden juni

I juni i fjor møttes Norge og EU-kommisjonen til det første og hittil eneste formelle forhandlingsmøte. Forhandlingene ble innledet på overtid. Skal en tolke det lille som er kommet frem, skjer det så langt lite.

Kommunikasjonsrådgiver i UD, Mathias Rongved, skriver i en e-post at det har «vært uformelle møter mellom forhandlingslederne og møter i arbeidsgruppene om EØS-midler og markedsadgang for fisk og marine produkter.»

Men ingen formelle forhandlingsmøter.

Fra norsk side er det EU-ambassadør Rolf Einar Fife som leder forhandlingene.

Mer til det grønne skifte

Fra norsk side har en varslet at en vil prioritere at pengene skal gå til «prosjekter innen grønn omstilling, demokratifremme, inkluderende samfunn og beredskap for nye kriser,» skriver kommunikasjonsrådgiver Rongved.

Det grønne skiftet er blitt viktigere for EØS-midlene de siste årene. EUs djerve klimamål og de økonomiske utfordringene disse medfører, forsterker dette.

Kutter CO₂

I et svar til stortingsrepresentant Ingjerd Schou (H) om hva midlene er brukt til, skrev UD i oktober i fjor:

«Innsatsen innen grønn sektor har bidratt til å fremme god miljøforvaltning, tilpasning til klimaendringer og økt bruk av fornybar energi og energieffektivisering. Programmene har planlagt aktiviteter som forventes lede til reduksjon av nesten 1,5 millioner tonn CO₂ årlig».

UD la til at «effektiv og bærekraftig bruk av naturressurser, energisikkerhet, redusert sårbarhet for klimaendringer og en overgang til lavkarbonøkonomi er viktig for økonomisk og sosial utjevning i Europa.»

Her er en oversikt over de sektorene som pengene er brukt på.

Tøffe forhandlinger

Forrige gang ordningen ble forlenget var i 2014. Da ble man enige etter dramatiske forhandlinger på overtid.

Norge har store gassinntekter som følge av krigen i Ukraina. På EU-siden er det forventninger om at Norge har ekstra midler å bidra med. Men foreløpig vil ingen si noe om hvor mange milliarder det kan bli snakk om.

Hva vil det koste?

Rongved skriver at «størrelsen på EØS-midlene blir naturligvis et sentralt tema, men vi kan ikke gå inn på detaljer i forhandlingene.»

Heller ikke EU-kommisjonen gir ved dørene:

«Det er kontakt mellom partene med hensikt å gjøre fremskritt så raskt som mulig,» skriver pressemedarbeider i Kommisjonen, Claire Joawn i en e-post til Energi og Klima.

Avtalen om EØS-midlene er reforhandlet flere ganger etter at avtalen trådte i kraft i 1994. Hver gang har prisen økt.

De prosjektene som finansieres av inneværende periode, utløper i 2024, innen da må Norge og de tre Efta-landene bli enige med EU om en ny ordning.

Gjennomgang av ordningen

Ap-Sp-regjeringen varslet allerede i Hurdalsplattformen at de vil ha en gjennomgang av virkningene av EØS-midlene. Rapporten, som Fafo lager, skal presenteres 16. februar.

De 14 fattigste av EUs 27 medlemsland nyter godt av ordningen. Polen er den største mottager av EØS-midler med Romania som nummer to.

ANNONSE
Bluesky

Les også

europas-gassbehov-faller-mot-2040-tror-norge-blir-eus-klare-forstevalg-featured.jpg

Europas gassbehov faller mot 2040 – Tror Norge blir EUs klare førstevalg 

I 2040 kan Norge potensielt levere 66 til 86 prosent av EUs gassbehov. EU-analytiker Georg Riekeles tror lav pris, klimaeffekt og forsyningssikkerhet vil bidra til at Norge forblir den foretrukne leverandøren.  
9. desember 2025
Les mer
En mann i dress snakker foran en blå bakgrunn med EU-flagget med gule stjerner i en sirkel.

EU-landene enige: Klamrer seg til skjørt klimamål for 2040

EU skal kutte utslippene med 90 prosent innen 2040, men med massiv kvotebruk og jevnlige muligheter for å senke målet.
5. november 2025
Les mer

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss

Våre partnere

Ledige stillinger i det grønne skiftet

Rådgiver søkes til ny stilling

Energidepartementet søker ny rådgiver
Oslo Kommune/ Postboks 8148, Dep, 0033 Oslo
Frist: 11.05.2026
Logo