Equinor frykter ikke EUs nye makt i gassmarkedet

Her til Zeebrugge kommer store mengder norsk gass fra norsk sokkel. Nå møter den EUs innkjøpsmonopol for gass. Foto: Gassco
I kjølvannet av energikrisen har EU opprettet et samarbeid for innkjøp av gass. Tirsdag 25. april starter ordningen opp. Hver annen måned i ett år vil EU legge ut anbud på et visst antall kubikkmeter gass som de vil tilby leverandører av naturgass. De gasselgerne som har det laveste tilbudet, vil kjøperne innlede kontraktsforhandlinger med.
Gassprisen har sunket siden EU startet arbeidet med dette innkjøpssamarbeidet. I august i fjor nådde prisen 310 euro/MWh, den er nå nede i 39 euro/MWh.
Må omfatte 15 prosent til lager
Ordningen er frivillig, unntatt at 15 prosent av lagerkapasiteten for gass i EU skal kjøpes inn på denne måten.
Formålet er at gasskjøpere i EU ikke skal konkurrere om gass og dermed bidra til å presse prisene opp. Ordningen skal bidra til å fylle opp de europeiske gasslagrene før neste vinter. Men energieksperter i Kommisjonen innrømmer at det er vanskelig å slå fast hvor mye billigere EU kan få gass på denne måten. Men de fastholder at dette særlig kan være en fordel for de mindre gasskjøperne som lettere skvises i markedet.
- Her er pressemeldingen fraKommisjonen om felles innkjøp av gass.
Ordningen er åpen for selskaper i en rekke naboland utenfor EU. Men russiske selskaper eller selskaper eid av russiske interesser får ikke delta. Gjennom denne plattformen vil det bli kjøpt inn både rørgass og gass levert på skip som nedkjølt flytende gass (LNG).
Equinor skal med
Konsernsjef Anders Opedal bekrefter at Equinor er blant gasselgerne som har meldt inn at de vil selge gass via denne plattformen, som den kalles. Det er så langt 76 selgere og kjøpere som har meldt seg på, men ifølge Kommisjonen er tallet økende. Kommisjonen offentliggjør ikke hvem som deltar. Det er opp til selskapene selv å gjøre det.
– Vil ikke EU gjennom et slikt samarbeid kunne ha så mye markedsmakt at de kan presse prisen ned?

