2
2

Støtt oss
2
Stillinger
2
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Lars-Henrik Paarup Michelsen
Lars-Henrik Paarup Michelsen
Dagleg leiar i Norsk klimastiftelse. Kontakt: lhpm@klimastiftelsen.no
Publisert 17. mars 2023
Sist oppdatert 20.3.2023, 09:09
Artikkelen er mer enn to år gammel
#Spirprisen

Inver­tapro er årets SPiR-pris­vinner

Når larvene til selskapet Invertapro fra Voss har spist seg feite og store på matavfall, tørkes de og blir til gjort om til bærekraftig dyrefôr og gjødsel. Nå har Invertapro vunnet SPiR-prisen for 2023.

Spir_2023_Haara

På bildet står fra venstre prisutdelerne Rune Indrøy (Eviny), Andre Gill (PwC) og Alexander Solstad Ringheim (Invertapro)
Foto: Øystein Haara / Varmere Våtere Villere

Publisert 17. mars 2023
Sist oppdatert 20.3.2023, 09:09
Artikkelen er mer enn to år gammel
Lars-Henrik Paarup Michelsen
Lars-Henrik Paarup Michelsen
Dagleg leiar i Norsk klimastiftelse. Kontakt: lhpm@klimastiftelsen.no

Under Klimafestivalen Varmere Våtere Villere ble Invertapro fra Voss fredag kåret til årets SPiR-prisvinner av festivalpublikumet.

SPIR er en grønn innovasjonspris som skal løfte frem gründere og oppstartsbedrifter i Norge som er en del av løsningen på klimakrisen. Det er Eviny, PWC, Bergen Næringsråd og Energi og Klima som står bak prisen.

Invertapro er et insektselskap som ble etablert i 2016 – den gang med 5 000 larver. Nå har de cirka en million larver som de fôrer med matavfall, som i dag kommer fra næringsmiddelindustrien. Etter cirka åtte uker med fôring blir larvene tørket og solgt som høyverdig proteinkilde til dyrefôr – til både fisk, fjærfe og kjæledyr. Larvelort nyttes til å produsere gjødsel til landbruket, så ingenting blir til overs fra produksjonen.

Det unike med Invertapro er at de produserer larver med tilgjengelig lokalt matavfall som innsatsfaktor fremfor å kjøpe fôr. Dette er sirkulærøkonomi i praksis. Deres fôrproduksjon krever veldig lite areal og ressurser, og kan erstatte fôringredienser som er transportert langveis fra, som for eksempel soya fra Brasil. Ergo kan de tilby helt naturlig gjødsel for landbruket.

Selskapet er i en oppskaleringsfase. De har allerede et pilotanlegg på Voss som er på 1 000 kvadratmeter. Det er nok til å produsere noen hundre tonn fôr i året, men det viktigste er at teknologien er testet og demonstrert at den fungerer. Neste steg er å sette opp en fullskala produksjonsfabrikk.

De har alt sikret seg et areal på 40 000 kvadratmeter, og målet er at produksjonen i det nye anlegget skal være i full gang innen utgangen av 2024.

Fabrikken som skal stå ferdig i løpet av et par år, er bare den første av flere. Målet for selskapet er å ha en håndfull fabrikker rundt om i landet innen fem år.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Bluesky

Les også

Tallrike rør og rørledninger løper mot store industritanker og bygninger på et gass- eller oljeforedlingsanlegg under en overskyet himmel.

EUs gasspolitikk

Georg Riekeles uttaler i en sak i Energi og Klima at Norge kan bli EUs «klare førstevalg» når Europas gassbehov faller frem mot 2040. Men fremstillingen blir misvisende når sentrale deler av bakteppet utelates, skriver Paal Frisvold.

16. desember 2025
Les mer
Et værkart over Europa som viser røde og blå skraverte områder, som indikerer temperaturavvik på kontinentet og i deler av Arktis.

Hva skjer med været?

Vinteren har startet uvanlig mildt, noe som delvis strider mot de tegnene jeg så på da jeg i oktober varslet en økt sannsynlighet for en kald vinter. Hva kan forklare dette?

16. desember 2025
Les mer
Flyfoto av et bykryss med en blå trikk, omkringliggende høsttrær og bygninger under en klar himmel.

Klimaetaten i Oslo kommune søker nå etter en Klimarådgiver transport

Vil du være med å forme framtidens klimaby? Er du klar for å ta ansvar i viktige prosjekter? Bli vår nye klimarådgiver innen transport!

16. desember 2025
Les mer

Sveriges utslipp økte 7,4 prosent

Mindre forbruk av biodrivstoff og mer diesel førte til et hopp i Sveriges klimagassutslipp i 2024. Men det kommer bedre nyheter fra skogen.

16. desember 2025
Les mer

Ligger an til å bomme grovt på klimamål for sjøfart og fiske

Norge har et mål om å redusere utslippene fra sjøfart og fiske med 50 prosent innen 2030. Vedtatt og planlagt politikk er ikke nok til å nå målet.

16. desember 2025
Les mer
Folk går gjennom tåkebuer i nærheten av Eiffeltårnet i Paris, mens sollyset skinner bak og skaper silhuetter og reflekser.

En omstilling i tråd med Parisavtalen?

Omstillingskommisjonen skal legge grunnlaget for en energiomstilling «i tråd med Norges klimaforpliktelser». Hva kan det bety i praksis?

16. desember 2025
Les mer
En mann i dress står på et podium med det norske riksvåpenet og taler foran en skjerm som viser et kystlandskap med svingete veier.

Klima og natur nedprioritert i Støres store plan

I regjeringens «Plan for Norge 2025 – 2029» er «vår tids største utfordring» redusert til et kulepunkt under «Trygghet for arbeids- og næringslivet».

15. desember 2025
Les mer
En Shell-bensinstasjon med fire drivstoffautomater, en betalingsterminal, en søppelbøtte og et reklameskilt som reklamerer for hamburgere til 65 valutaenheter.

Nordmenn skal betale 5,5 milliarder til EU-fond Norge ikke har tilgang på – natur- og boligorganisasjoner krever deltakelse 

Fra 2028 vil norske brennstoffoperatører betale for utslipp under EUs nye system ETS2. Pengene skal samles i et EU-fond som Norge fremdeles vurderer å delta i.  

15. desember 2025
Les mer
En rekke EU-flagg står utstilt foran en moderne glassbygning mens folk går i nærheten.

EU venter kvoteoverskudd: Kan gjøre 2030-mål billigere for Norge

EU-kommisjonen venter et stort overskudd av utslippsenheter i sektorene utenfor kvotemarkedet frem mot 2030. Det kan gjøre det billigere for Norge å tette utslippsgapet i klimaavtalen med EU.

15. desember 2025
Les mer

Kvotemarked: EU og verden

Utviklingen i prisen på utslipp av CO₂.

13. desember 2025
Les mer