1
2

1
Stillinger
2
Klimakalender
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder for klimaportalen tilnull. Programleder i podkasten til Energi og Klima. Journalist. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no
Publisert 5. desember 2022
Sist oppdatert 25.11.2025, 13:46
Artikkelen er mer enn to år gammel
Podkast

En milepæl for skips­farten og et kvante­sprang for EUs klima­po­li­tikk

Skipsfarten inkluderes i EUs kvotemarked. – Dette er et viktig vedtak som kommer til å endre en verdensomspennende næring, sier Energi og Klimas korrespondent i Brussel, Alf Ole Ask.
Publisert 5. desember 2022
Sist oppdatert Invalid Date
Artikkelen er mer enn to år gammel
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder for klimaportalen tilnull. Programleder i podkasten til Energi og Klima. Journalist. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no
Alf Ole Ask

EU-kommisjonen, Ministerrådet og Europa-parlamentet har holdt en god fremdrift i trilog-forhandlingene om den store klimapolitikk-pakken Fit for 55. Etter enigheten om å forby salg av fossile biler fra 2035, enigheten om å stramme inn kravet til utslippskutt i ikke-kvotepliktig sektor og enigheten om reglene for skog og arealbruk (LULUCF) er det nå også enighet om at skipsfarten skal inkluderes i EUs kvotemarked. 

– Dette har tilhengerne jobbet for i over 10 år. Vedtaket betyr at en internasjonal næring må begynne å betale for utslippene fra og med 2024, sier Alf Ole. 

I tillegg til en status om hvor Fit for 55 nå står, er vi i denne podkast-episoden også innom oljepristak, gasspristak og den vanskelige saken om en mulig reformering av strømmarkedet. 
– EU-kommisjonens president, Ursula von der Leyen ønsker en reform av strømmarkedet som innebærer at forbrukere skal skjermes mot de høyeste prisene og nyte godt av at det kommer mer billig, fornybar kraft inn i markedet. Men nøyaktig hvordan dette skal skjer er usikkert, men advarslene om konsekvensene av å gripe inn i markedet og sterke. Dette kommer til å bli en viktig og vanskelig sak fremover, sier Alf Ole Ask. 

ANNONSE
Bluesky

Les også

To menn i dress sitter og snakker i et utsmykket rom med gulldekorasjoner og en byste på en kappe i bakgrunnen. Den ene mannen gestikulerer, mens den andre sitter med hendene foldet.

Trump stansa IMO – no må Noreg og Europa vakne

Me var for naive. Det er kjensla eg står igjen med etter å ha vitna med eigne auge at USA og Donald Trump klarte å utsetje klimasatsinga i skipsfarten, skriv Reber Iversen frå Maritime CleanTech.
6. november 2025
Les mer
klimaavtale-blokkert-disse-landene-stemte-med-usa-featured.jpg

Klimaavtale blokkert: Disse landene stemte med USA

Langt flere enn olje- og gassprodusenter bidro til at skipsfartens klimaavtale ble utsatt. Kina, India og en rekke utviklingsland stemte med USA. Til og med EU slo sprekker.
21. oktober 2025
Les mer
Et stort containerskip lastet med stablede containere seiler i nærheten av en travel havn, med kraner og andre containerskip synlige i bakgrunnen under en overskyet himmel.

Seier for Trump: Klimaavtale for global skipsfart utsettes

Press og trusler førte frem for en fossilkoalisjon ledet av USA: Avstemning om det banebrytende rammeverket for utslippskutt i global skipsfart blir utsatt med et år.
17. oktober 2025
Les mer

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Støtt oss
Støtt oss
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre støttespillere
Ledige stillinger i det grønne skiftet

Prosjektstilling - Samfunnsøkonom

Toårig prosjektstilling innen bolig- og eiendomsanalyse
Oslo
Frist: 23.02.2026
Et løvrikt tre står i en gressbevokst gårdsplass med utemøbler, inkludert stoler, en benk, et bord og en hengekøye, ved siden av en ferskenfarget boligblokk.