1
3

Støtt oss
1
Stillinger
3
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder for klimaportalen tilnull. Programleder i podkasten til Energi og Klima. Journalist. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no
Publisert 15. november 2022
Sist oppdatert 25.11.2025, 14:49
Artikkelen er mer enn to år gammel
Podkast

Mellom­valg, Kina/​USA-samar­beid og favo­ri­se­ring av ameri­kansk tekno­logi

– Biden vil slite med å få gjennom mer klimapolitikk de neste to årene. Men i Minnesota, Michigan og Maryland står demokratene sterkt etter mellomvalget. Det kan gi forsterket klimapolitikk på delstatsnivå, sier Guri Bang, professor ved NMBU og ekspert på amerikansk klimapolitikk.

Publisert 15. november 2022
Sist oppdatert 25.11.2025, 14:49
Artikkelen er mer enn to år gammel
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder for klimaportalen tilnull. Programleder i podkasten til Energi og Klima. Journalist. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no

Guri Bang, professor ved fakultet for landskap og samfunn Institutt for internasjonale miljø- og utviklingsstudier, Noragric, NMBU

En uke etter mellomvalget i USA telles det fremdeles stemmer. Men det er klart at demokratene beholder kontrollen i Senatet.

– Det ble ingen rød bølge og demokratene gjorde det bedre enn ventet. Men uten flertall i både Senatet og Representantenes hus blir det vanskelig å få gjennom ny politikk. Det viktigste for president Joe Biden på klimafeltet de neste to årene blir å iverksette klimaloven (the Inflation reduction act). At klimaloven iversettes og gir resultater blir viktig for demokratene før neste presidentvalg. Milliardene som skal brukes på grønn teknologi må både kutte utslipp og skape nye grønne arbeidsplasser i USA, sier Bang. 

Kina/USA-samarbeid

Denne uka møttes Biden og Kinas president for første gang ansikt til ansikt etter at Biden ble innsatt som president. At Kina og USA gjenopptar klimasamarbeidet er viktig for internasjonale klimaforhandlinger. Kina står for 40 prosent av globale utslipp og USA for 14 prosent.

– Kina og USA spilte en veldig viktig rolle i å få på plass Paris-avtalen. De to supermaktene er verdens to største utslipps-nasjoner og det er viktig at de begge leverer klimapolitikk på hjemmebane og ikke stikker kjepper i hjulene på hverandre, sier Bang. 

Artikkelen fortsetter under annonsen

ANNONSE
Bluesky

Les også

To personer i formelle blå antrekk hilser på hverandre ved å holde hverandre i hånden foran ulike europeiske nasjonalflagg på en rød løper.

Europa og klimakampen kollapser ikke

2025 kan bli et vendepunkt i verdenshistorien, slik 1989 var det. Det er fort gjort å bli fartsblind og overdrevent selvkritisk, skriver EU-korrespondent Philippe Bédos Ulvin i en nyhetsanalyse.

29. desember 2025
Les mer
To menn i dress håndhilser foran amerikanske og kinesiske flagg, stående på en scene med et mørkeblått forheng i bakgrunnen.

Kinas solceller eller USAs gass – framtidas energiveddemål

Trump og Xi diskuterer toll, men striden mellom dei to stormaktene handlar eigentleg om noko større: kven som skal dominere framtidas energimarknader.

31. oktober 2025
Les mer
Donald Trump iført marineblå dress og rødt slips taler fra FNs talerstol med mikrofoner og en glassvegg foran seg.

– USA oppfatter energiomstillingen som en trussel

USA under Trump motarbeider systematisk den globale energiomstillingen. EU og Kina kunne svart med felles klimasatsing, men EU har kjørt seg fast i egne problemer, sier ekspert på klimapolitikk Ole Adolphsen.

24. september 2025
Les mer
Flere arbeidere iført sikkerhetsutstyr monterer solcellepaneler på en metallkonstruksjon på toppen av en bygning, mens tilskuere står i nærheten i et urbant miljø.

Globale utslipp mot ny topp i 2025

Det går mot enda et år uten at den globale utslippskurven bikker nedover, viser estimat for 2025. CO₂-utslippene øker trolig i USA og EU, mens det kommer et lite lyspunkt fra India.

20. august 2025
Les mer
ANNONSE
Ledige stillinger i det grønne skiftet

Vil du jobbe med klima og jordbruk?

Miljødirektoratet søker etter rådgivere med analytiske evner
Oslo
Frist: 4.12.2026