1
2

1
Stillinger
2
Klimakalender
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder for klimaportalen tilnull. Programleder i podkasten til Energi og Klima. Journalist. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no
Publisert 21. september 2022
Sist oppdatert 25.11.2025, 13:57
Artikkelen er mer enn to år gammel
Podkast

Indu­stridød og sakte­gå­ende skiheiser

– Høsten og vinteren blir tøff, men neste høst og vinter kan bli verre, sier fagsjef i Norsk Industri, Knut L. Baumann.
Publisert 21. september 2022
Sist oppdatert Invalid Date
Artikkelen er mer enn to år gammel
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder for klimaportalen tilnull. Programleder i podkasten til Energi og Klima. Journalist. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no

Over hele Europa skrus flomlys som lyser opp monumenter, kjente landemerker og reklameplakater av. Termostaten senkes til 19 grader. I kranene på offentlige toalett er det kun kaldt vann.

Meld deg på Energi og Klimas ukebrev

Få de viktigste klimanyhetene direkte i innboksen din hver uke.

Vi deler aldri din e-postadresse med tredjeparter.

– I Frankrike forberedes vinterturistene på at skiheisene kommer til å gå saktere, heiskortene blir dyrere og det kommer også til å bli et spørsmål om man kan kjøre snøkanonene som suger enormt med kraft, forteller Energi og Klimas Brussel-korrespondent, Alf Ole Ask.

Det spares energi der det kan. Men for en del industribedrifter betyr energiknappheten og energiprisene bare en ting – de må redusere produksjonen eller stenge ned.

– Det er alvorlig for den europeiske industriens konkurransekraft i konkurranse med selskaper i andre deler av verden som har en behagelig avstand til den europeiske energikrisen. Og den alvorlige situasjonen har også konsekvenser for klimapolitikken og EUs ambisiøse klimamål. Jeg tror 2030-målene vil bli vanskelige å nå, sier Knut L. Baumann, fagsjef i Norsk Industri med ansvar for EU/EØS-spørsmål, det indre markedet og internasjonal handelspolitikk.

ANNONSE
Bluesky

Les også

toll-spliden-kan-endre-norges-forhold-til-eu-featured.jpg

Toll-spliden kan endre Norges forhold til EU

– EØS-avtalen ble skrevet i en tid da tollmurer ble bygget ned. Nå bygges de opp. Og det er først nå Norge merker hva det betyr å være utenfor EUs tollunion, sier Energi og Klimas korrespondent i Brussel, Philippe Bédos Ulvin.
19. november 2025
Les mer

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Støtt oss
Støtt oss
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre støttespillere
Ledige stillinger i det grønne skiftet

Prosjektstilling - Samfunnsøkonom

Toårig prosjektstilling innen bolig- og eiendomsanalyse
Oslo
Frist: 23.02.2026
Et løvrikt tre står i en gressbevokst gårdsplass med utemøbler, inkludert stoler, en benk, et bord og en hengekøye, ved siden av en ferskenfarget boligblokk.