1
2

Støtt oss
1
Stillinger
2
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Thea Gregersen
Thea Gregersen
Forsker ved NORCE og tilknyttet Senter for klima og energiomstilling (CET) ved Universitetet i Bergen.
Nina Marie Larsen
Nina Marie Larsen
Student ved Det psykologiske fakultet, Universitetet i Bergen.
Publisert 8. november 2021
Sist oppdatert 8.11.2021, 17:01
Artikkelen er mer enn to år gammel
Nyhet

Flyreiser og effekt på klima­end­rin­gene

Nær seks av ti nordmenn mener det vil bidra lite eller ingenting til å begrense klimaendringene dersom de flyr mindre.

40437686051_3da78114f4_k

Har det noe å si for klimaet hvor mye vi flyr? (Foto: Avinor)

Publisert 8. november 2021
Sist oppdatert 8.11.2021, 17:01
Artikkelen er mer enn to år gammel
Thea Gregersen
Thea Gregersen
Forsker ved NORCE og tilknyttet Senter for klima og energiomstilling (CET) ved Universitetet i Bergen.
Nina Marie Larsen
Nina Marie Larsen
Student ved Det psykologiske fakultet, Universitetet i Bergen.

I mai og juni 2021 spurte vi respondentene i Norsk Medborgerpanel om deres syn på egne flyreiser og klimaendringene. Svarene viser at mange nordmenn mener reduksjon av egne flyreiser vil ha liten (32 prosent) eller ingen (26 prosent) effekt. Dette til tross for at reduksjon i flyreiser ifølge forskningen er et av de mest effektive klimatiltakene individer kan gjøre for å begrense klimaendringene (Wynes & Nicholas, 2017). Vi finner ingen forskjell mellom aldersgrupper, men noe forskjell mellom kjønn. Videre ser vi tydelige forskjeller mellom velgerne til de ulike politiske partiene.

Spørsmålet respondentene svarte på, var:

I hvilken grad tror du at å redusere dine egne flyreiser kan bidra til å begrense klimaendringene?

Spørsmålet kunne besvares med de følgende svaralternativene:

  • I svært stor grad
  • I stor grad
  • I noen grad
  • I liten grad
  • Ikke i det hele tatt

2024 personer svarte på spørsmålet.

Svaralternativene er rundet til nærmeste hele tall, og totalen utgjør derfor ikke alltid 100 prosent.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Grafen viser at få nordmenn mener at reduksjon av egne flyreiser i svært stor (4 prosent) eller stor (9 prosent) grad kan bidra til på redusere klimaendringene. Samtidig mener en relativt stor andel av befolkningen (26 prosent) at det å redusere egne flyreiser ikke vil ha en effekt i det hele tatt.

Vi finner enkelte kjønnsforskjeller i svarene på dette spørsmålet. Flere menn (30 prosent) enn kvinner (20 prosent) mener at reduksjon i egne flyreiser ikke kan bidra til å begrense klimaendringene i det hele tatt.

Når vi tar hensyn til feilmarginene, som er relativt brede i den yngste aldersgruppen, kan vi ikke slå fast at det er forskjell mellom aldersgruppene.

Våre støttespillere

Det er enkelte tydelige forskjeller mellom velgerne til de ulike politiske partiene. Mens rundt 65 prosent av de som stemmer Frp og 40 prosent av velgerne til Sp svarer at reduksjon i egne flyreiser ikke vil ha en effekt i det hele tatt, gjelder det kun rundt 7 prosent av velgerne til MDG, SV og Venstre. Slår vi sammen de som svarer at reduksjon i egne flyreiser i stor eller svært stor grad kan bidra til å begrense klimaendringer, er andelen størst, og omtrent like stor, blant velgerne til MDG og Ap (26 prosent og 27 prosent).

Kilde: Wynes, S., & Nicholas, K. A. (2017). The climate mitigation gap: education and government recommendations miss the most effective individual actions. Environmental Research Letters, 12(7), 074024. doi:10.1088/1748-9326/aa7541

Metode- og bakgrunnsinformasjon

Det nøyaktige nivået på prosentandelene er ikke det viktigste, da dette kan påvirkes av spørsmålsformulering, svaralternativer og feilmarginer i estimatene (konfidensintervaller). Det viktige er overordnede trender og forskjeller mellom grupper.

Folk mener: Holdninger til klimaspørsmål

Se alle sakene: Nordmenns holdninger til utvalgte klimaspørsmål.

Artiklene er skrevet av samfunnsforskere ved Universitetet i Bergen. Data er hentet fra Norsk medborgerpanel, en internettbasert undersøkelse om nordmenns holdninger til viktige samfunnstema. Panelet drives av samfunnsforskere ved Universitetet i Bergen og NORCE.

I analysene er det brukt vekting. Dette er gjort for å bedre representere befolkningen. Vektene er basert på demografiske variabler (alder, kjønn og geografi) og utdanningsnivå. Se medborgernotatene for mer informasjon.

Ivarsflaten, E. et.al [2021]. Norsk medborgerpanel, Runde 21. Data samla av ideas2evidence for Norsk medborgerpanel, Universitetet i Bergen.

Norsk medborgerpanel er finansiert av Universitetet i Bergen og Trond Mohn Stiftelse. Data er produsert av Universitetet i Bergen, gjort tilgjengelig av ideas2evidence og distribuert av NSD.

Hverken UiB eller NSD er ansvarlige for analysene og tolkningene av data som er gjort her.

ANNONSE
Bluesky

Les også

En trikk nærmer seg en snødekt stasjon i en by, med en annen trikk synlig i bakgrunnen og bygninger langs gaten.

Ny klimaundersøkelse: Vi betyr mer enn vi tror 

Nordmenn tenker ikke lengre at vi er for små til at våre utslippskutt kan bety noe i den store sammenhengen, men at vi betyr mer enn vi tror. Det viser ny undersøkelse, skriver forsker Kjersti Fløttum.

10. november 2025
Les mer
Folk løper og bærer utstyr nær en vei mens tykk røyk og flammer fra en skogbrann sprer seg, med kjøretøy og flagg synlige i bakgrunnen.

En av seks vet hvor enige forskere er om klimaendringer

Den reelle konsensusen blant klimaforskere om at klimaendringene i stor grad er menneskeskapte, er på 97–100 prosent. Nordmenn tror enigheten er langt svakere – det kan påvirke deres egne holdninger i klimaspørsmål.

11. september 2025
Les mer
To personer holder et stort "4 %"-skilt i en bygate i nærheten av en bygning med MDG-bannere, mens andre ser på i bakgrunnen.

Undervurderte partiene klimavelgerne?

MDG gjør et kraftig byks på flere meningsmålinger. Noe kan være taktisk stemmegivning, men nye forskningsresultater tyder også på at flere velgere er mer opptatt av klima og miljø enn mange har trodd.

4. september 2025
Les mer
Et helikopter slipper vann over en skogbrann, med tett røyk som stiger opp over trærne.

Færre ser klimaendringene som en alvorlig personlig trussel

En fjerdedel av nordmenn ser klimaendringene som en svært alvorlig eller alvorlig personlig trussel – tydelig færre enn for fire år siden. Blant de politiske partienes velgere er Frp og MDG ytterpunkter.

1. september 2025
Les mer
ANNONSE
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre støttespillere
Svanemerket
Ledige stillinger i det grønne skiftet

Vil du jobbe med klima og jordbruk?

Miljødirektoratet søker etter rådgivere med analytiske evner
Oslo
Frist: 4.12.2026