1
2

Støtt oss
1
Stillinger
2
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Anne Karin Sæther
Anne Karin Sæther
Prosjektleder i Norsk klimastiftelse.
Publisert 21. november 2025
Sist oppdatert 21.11.2025, 13:53
Fem på fredag

Sør-Korea skal fase ut kull­kraft

Denne ukas fem utvalgte nyheter: Sør-Korea vil fase ut kull, Danmark topper klimarangering, Iran vil lage kunstig regn, klimaet gjør forsikring vanskelig i USA og Europa passerer milepæl for energilagring.

En stor folkemengde marsjerer med kisteformede skilt merket "COAL", "OIL" og "GAS" under en klimaprotest, med en jordklode og en solskulptur i bakgrunnen.

Klimaaktivister bærer kister med påskriften kull, olje og gass under klimatoppmøtet COP30 i Belém i Brasil (Foto: NTB/AP/Andre Penner)

Publisert 21. november 2025
Sist oppdatert 21.11.2025, 13:53
Anne Karin Sæther
Anne Karin Sæther
Prosjektleder i Norsk klimastiftelse.


Hver fredag presenterer Energi og Klima fem viktige nyhetssaker fra uken som er gått. Her er mine utvalgte. 

Fem på fredag – et nyhetsbrev med internasjonale klima- og energinyheter

I Nyhetsbrevet Fem på fredag velger redaksjonen i Energi og Klima ut fem ferske saker fra internasjonale medier som vi synes er verd å få med seg. Nyhetsbrevet får du gratis, rett i innboksen din hver fredag klokka 07:00. Er du ikke abonnent ennå, kan du melde deg på nyhetsbrevet her:

Abonner på #Fempåfredag:

Våre nyhetsbrev

Du kan ombestemme deg når som helst ved å trykke på avmeldingslenken i bunnen av hver e-post vi sender deg, eller ved å kontakte oss på post@klimastiftelsen.no. Vi behandler alle personopplysninger konfidensielt. Her er personvernserklæringen vår. Ved å markere boksen under godtar du at vi behandler informasjonen om deg i henhold til denne erklæringen.

Vi bruker Mailchimp for å sende ut våre nyhetsbrev. Ved å abonnere på nyhetsbrevet godkjenner du at informasjonen du skriver inn blir sendt til Mailchimp for prosessering. Les mer om Mailchimps personvernerklæring her.

1: Sør-Korea lover å fase ut kullkraft

En av de nye alliansene som har preget årets klimatoppmøte, er Powering Past Coal Alliance (PPCA). Tidligere denne uka ble Sør-Korea med i alliansen. Kull står for rundt 30 prosent av kraftproduksjonen i Sør-Korea. Nå lover landet å fase ut alle kullkraftverk, unntatt kraftverk med CO2-fangst og lagring. Av 61 kullkraftverk skal 40 bort før 2040. Tidsplanen for resten er foreløpig uklar. Løftet har blitt mottatt med entusiasme rundt om i verden, for eksempel her i podkasten «Outrage and Optimism».

2: Danmark best i klimarangering

63 land er rangert i den årlige The Climate Change Performance Index (CCPI). For femte år på rad vurderes Danmark å være det landet som gjør mest for klimaet. Ambisiøs klimapolitikk og stor framgang innen fornybar energi er begrunnelsen. Danmark la nylig fram sitt klimamål for 2035 på klimatoppmøtet i Belém: Utslippene skal ned med minst 82 sammenlignet med 1990. I CCPI-rankingen har Norge falt to plasser siden sist, ned til 11. plass.

3: Tørkerammet Iran tyr til klimafiksing

Iran har sin verste tørke på flere tiår, og landets største innsjø har snart tørket helt ut. Myndighetene har nå begynt å sprøyte kjemikalier opp i skyene for å framkalle regn. Slike forsøk på klimafiksing eller «geoengineering» har blitt sett på som risikabelt og en form for siste utvei, ettersom det er knyttet stor usikkerhet til konsekvensene. Men som BBC skriver er ikke Iran de første til å gjøre dette. De arabiske emirater har jobbet med såkalt «skysåing» i flere år allerede.

Artikkelen fortsetter under annonsen

4: «Ingen vil forsikre huset ditt, og ingen vil kjøpe det»

New York Times skriver om boligpriser som faller fordi boligforsikringene blir så dyre – på grunn av klimaendringer. I områder utsatt for orkaner og skogbranner får du nesten en halv million kroner mindre for boligen din enn du ellers ville fått. I flomrammede Louisiana har 69 år gamle Sandra Rojas heist huset opp på stylter. Forsikringen hennes har doblet seg de siste årene, og naboene sliter med å få solgt hjemmene sine. Hun sier: «Ingen vil forsikre huset ditt, og ingen vil kjøpe det. Da blir du sittende fast der du er».

  • I juni 2023 skrev Energi og Klima om problemene med å få forsikret boliger i California – og i september i år skrev Anne Jortveit kommentaren «Klimakrise gir forsikringskrise».

5: Lagring av energi vokser stort i Europa

EU, Storbritannia, Norge og Sveits har nå til sammen 100 GW installert lagringskapasitet. Til sammenligning er kapasiteten til all kraftforsyning i Norge drøyt 40 MW. Pumpekraftverk står for den største andelen av energilagring nå, men batterier vokser raskt. Europas energilagring vil ifølge Renewables Now øke til 215 GW innen 2030. Kina ligger, som vanlig innen grønn teknologi, godt foran Europa i løypa.

Våre støttespillere

ANNONSE
Bluesky

Les også

Sikkerhetsfolk og demonstranter støter sammen i et overfylt innendørsrom, der folk dytter og rekker opp hendene, noe som skaper en anspent atmosfære.

Frustrerende rapporter i Belém: Vi gjør ikke nok

Vi styrer fortsatt mot 2,6 graders oppvarming, men endelig er det noen som skryter av Norges klimamål: Climate Action Tracker gir oss pluss i margen. Les også om oljeboom i Sør-Amerika, sikkerhetstrusler på Island, ekstremvær i Asia og metanpolitikk i trøbbel.

14. november 2025
Les mer
To menn går forbi et bakteppe med et flyfoto av Amazonas-elven og teksten "BRASIL COP30 AMAZÔNIA BELÉM CLIMATE SUMMIT".

Mulig å lande på 1,5 grader, mener forskere

Denne ukas fem nyheter: Mulig å lande på 1,5 grader, grønne aksjer opp 50 prosent i år, nye subsidier til gammel kullkraft, ny plan for 1300 milliarder dollar i klimafinansiering og påbud om solceller på parkeringsplasser.

7. november 2025
Les mer
Et inngjerdet anlegg med flere store, hvite battericontainere og elektrisk utstyr ligger på en grusplass i nærheten av en transformatorstasjon og et grøntområde.

Batteriboom er godt nytt for sol og vind 

Denne ukas fem utvalgte nyheter: Svært positiv batterivekst, 45 indikatorer forteller hvorfor vi ikke når Parismålet, vanskeligere å bli karbonnøytral, rekorddyre klimakatastrofer og mygg på Island.

24. oktober 2025
Les mer
To arbeidere installerer ledninger til solcellepanelene som er montert på taket av et murhus under en overskyet himmel.

Spansk vekst i solenergi gir kutt i fossil energi

Denne ukas fem utvalgte nyheter: Spansk sol slår gass og kull, ekstrem skogbrann-sommer i Europa, blackout i 50 grader i Irak, sterk interessekamp om plast og forhåpentlig siste fase med nye kullkraftverk i Kina.

15. august 2025
Les mer
ANNONSE
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre støttespillere
Svanemerket
Ledige stillinger i det grønne skiftet

Vil du jobbe med klima og jordbruk?

Miljødirektoratet søker etter rådgivere med analytiske evner
Oslo
Frist: 4.12.2026