2
2

Støtt oss
2
Stillinger
2
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Olav A. Øvrebø
Olav A. Øvrebø
Redaktør i Energi og Klima. Journalist med erfaring fra bl.a. Mandag Morgen, Netzeitung, Nettavisen og NTB. Kontakt: olav@energiogklima.no
Publisert 27. november 2013
Sist oppdatert 18.11.2019, 12:45
Artikkelen er mer enn to år gammel
Nyhet

Der skogen forsvinner

Hvert minutt går skog tilsvarende 50 fotballbaner tapt. Globale kartdata i høy oppløsning gir unikt innblikk i avskoging – og i hvor ny skog gror.

Publisert 27. november 2013
Sist oppdatert 18.11.2019, 12:45
Artikkelen er mer enn to år gammel
Olav A. Øvrebø
Olav A. Øvrebø
Redaktør i Energi og Klima. Journalist med erfaring fra bl.a. Mandag Morgen, Netzeitung, Nettavisen og NTB. Kontakt: olav@energiogklima.no

En ny artikkel i tidsskriftet Science presenterer ifølge forskerne som står bak den første komplette oversikten over avskoging i perioden 2000-2012. De amerikanske forskerne, bl.a. ved universitetet i Maryland, sier dataene vil gi samfunnet et mye bedre grunnlag for å ta beslutningene som trengs for å hindre avskoging. Til nå har verden manglet oppdaterte og sammenlignbare data om skog.

Google har bidratt til forskningsarbeidet, og interaktive visualiseringer av materialet er tilgjengelig.

Forskerne trekker tre hovedkonklusjoner av analysen:

  • Enormt tap: Verden har mistet et skogareal tilsvarende 68000 fotballbaner hver dag de siste 13 årene. Det tilsvarer 50 fotballbaner hvert minutt. Skogen har forsvunnet som følge av branner, sykdom og skogrydding. Tropisk regnskog, som er særlig viktig for klimaet, forsvinner i økende tempo. Et positivt unntak er Brasil, som har halvert sitt tap av skog i perioden. Avskogingen i Indonesia har derimot økt, slik at like mye skog nå forsvinner årlig i de to landene.
  • Oversette problemland: Brasil, Indonesia og Kongo får mest oppmerksomhet, men avskogingen går enda hurtigere i Malaysia, vestafrikanske land og Argentina, Paraguay og Bolivia. Viktige årsaker er rydding av skog for å skaffe areal til å produsere soyabønner, storfekjøtt, palmeolje og biodrivstoff for verdensmarkedet.
  • Bedre data, bedre beslutninger: Avskoging står for 10 prosent av globale klimagassutslipp. Skal de riktige beslutningene tas for å redusere disse utslippene, trengs gode data, argumenterer forskerne. Fra 2014 vil de levere årlige, oppdaterte datasett.
ANNONSE
Bluesky

Les også

En mann og en kvinne i forretningsklær går og snakker i en travel konferansesal, begge bærer nøkkelbånd med ID-brikker.

Omstilling vekk fra fossil energi: Over 60 land støtter veikart – Norge tar forbehold

Et initiativ for å fremme omstillingen vekk fra fossil energi har samlet støtte fra over 60 land på COP30. – Kan være en god ide, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.

18. november 2025
Les mer
En mann i hvit skjorte og hatt gestikulerer mens han snakker til tre personer ved et lite bord med en gul og en rød knapp.

Nye klimamål: Ambisjonene er for lave

De nye klimamålene for 2035 som landene har levert, er altfor lite ambisiøse til at verden klarer målene i Parisavtalen. Men FNs egen analyse rett før årets klimatoppmøte har også lyspunkter.

28. oktober 2025
Les mer

I disse landene forsvinner mest skog

Verden må få slutt på avskoging for å overholde Parisavtalen, men det forsvinner fortsatt altfor mye skog. Brasil har stått for over en firedel av all avskoging siden 2015.

22. oktober 2025
Les mer
To menn i batikkskjorter hilser på hverandre med albuestøt foran indonesiske flagg og EU-flagg under et offisielt arrangement.

EU hugger ned tollsatser med Indonesia

Avtalen inneholder enda færre forsikringer mot avskoging i det massive regnskoglandet, enn det avtalen med Mercosur gjør.

23. september 2025
Les mer
ANNONSE
Ledige stillinger i det grønne skiftet

Klimaetaten i Oslo kommune ser etter sin neste klimarådgiver transport

Dette er stillingen for deg som er klar for en viktig rolle
Oslo kommune
Frist: 6.1.2026
Flyfoto av et bykryss med en blå trikk, omkringliggende høsttrær og bygninger under en klar himmel.

Vil du jobbe med klima og jordbruk?

Miljødirektoratet søker etter rådgivere med analytiske evner
Oslo
Frist: 4.12.2026