2
2

Støtt oss
2
Stillinger
2
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Anders Bjartnes
Anders Bjartnes
Kommentator i Energi og Klima og ansvarlig redaktør for Norsk klimastiftelses publikasjoner. Kontakt: anders.bjartnes@energiogklima.no
Publisert 19. april 2017
Sist oppdatert 28.3.2022, 21:39
Artikkelen er mer enn to år gammel
Klimatv.no

Klima som finan­siell risiko: Debatt­møte i Stav­anger

Klimapolitikk og klimaendringer fører til store endringer. Hvordan bør næringsliv, investorer og politikere forholde seg til klima som finansiell risiko?

Publisert 19. april 2017
Sist oppdatert 28.3.2022, 21:39
Artikkelen er mer enn to år gammel
Anders Bjartnes
Anders Bjartnes
Kommentator i Energi og Klima og ansvarlig redaktør for Norsk klimastiftelses publikasjoner. Kontakt: anders.bjartnes@energiogklima.no

Klima som finansiell risiko er tema for et omfattende prosjekt Norsk Klimastiftelse nå gjennomfører. Onsdag 19. april kl. 08–10 sendte Energi og Klima direkte fra frokostmøtet om finansiell klimarisiko i Stavanger. Møtet i Stavanger ble arrangert i samarbeid mellom Norsk Klimastiftelse, Finans Norge, Cicero Climate Finance og SpareBank 1 SR-Bank, og er støttet av Finansmarkedsfondet.

Innledere og deltakere i samtalepanel på møtet i Stavanger: Cicero-direktør Kristin Halvorsen, konsernsjef Arne Austreid i Sparebank1 SR-Bank, kommunikasjonsdirektør Jan Erik Fåne i Finans Norge, redaktør Anders Bjartnes i Norsk Klimastiftelse/Energi og Klima, styreleder Pål Lorentzen i Norsk Klimastiftelse, daglig leder Lars-Henrik Paarup Michelsen i Norsk Klimastiftelse, professor Klaus Mohn og stortingsrepresentantene Siri A Meling og Torstein Tvedt Solberg.

Norsk Klimastiftelse ga like før påske ut en omfattende rapport der spørsmålet om klima som finansiell risiko belyses fra ulike kanter. I et vedlegg til rapporten beskrives «håndboken i klimarisiko» som er utarbeidet i regi av G20-landene. Artikler om temaet kan også leses på Energi og Klima.

Både klimaendringer og klimapolitikk representerer ulike former for risiko. Illustrasjon: Pål Dybwik
ANNONSE
Bluesky

Les også

Aps pytt-pytt-politikk

Oljebransjen svikter klimamål, men det er greit for regjeringen. Er det så farlig, da? Kanskje oljebransjen også skal få slippe unna CO₂-avgift?

24. oktober 2025
Les mer
To menn i dress, den ene vinkende, står utendørs mens folk i forgrunnen holder opp gule og røde blomsterbuketter.

Kina skuffer, men rykker fra

Denne ukens fem utvalgte: Kinas klimamål skuffer, Sverige bommer helt på sine, Brasil tar initiativ, kloden er i dårlig form og klimatilpasset sopp blir farligere for helsen.

26. september 2025
Les mer
En person i refleksvest står i nærheten av et parkert F-35 jagerfly som tankes opp på en våt flyplass under en overskyet himmel.

Grønn omstilling kan gi Forsvaret fordeler i en krise

– Klimaendringene rammer også våre motstandere. Hvis vi kan operere bedre i det nye klimaet, får vi en styrkeforsterker, sier FFI-forskerne Marius Nyquist Pedersen og Bjørn Olav Knutsen.

22. september 2025
Les mer

Tuttifrutti-glede og blå klimamotstand

Hva kan vi forvente fra MDG og SV etter valgseieren for rødgrønn side? Og kommer det en anti-klimabølge i Høyre – eller vil partiet stå støtt på grønn omstilling?

12. september 2025
Les mer
ANNONSE
Ledige stillinger i det grønne skiftet

Klimaetaten i Oslo kommune ser etter sin neste klimarådgiver transport

Dette er stillingen for deg som er klar for en viktig rolle
Oslo kommune
Frist: 6.1.2026
Flyfoto av et bykryss med en blå trikk, omkringliggende høsttrær og bygninger under en klar himmel.

Vil du jobbe med klima og jordbruk?

Miljødirektoratet søker etter rådgivere med analytiske evner
Oslo
Frist: 4.12.2026