Energi og Klima lanserer podkast
Hør mer om: Scatecs milliardkjøp, IEA spår fremtiden og FN advarer om at verden er i ferd med å bli et ubeboelig helvete.

Lea Svendsen, Ivar Slengesol (på skjerm) og Martin Larsen Hirth under innspilling av første episode til Energi og Klimas podkast.
Hver uke fremover vil et fast, rullerede panel ledet av journalist Martin Larsen Hirth diskutere de viktigste klima- og energinyhetene i uken som har gått. I dag med førsteamanuensis Lea Svendsen fra Universitetet i Bergen og Bjerknessenteret for klimaforskning og direktør for strategi og forretningsutvikling, Ivar Slengesol, fra Eksportkreditt som gjester.
- Hvorfor bruker Scatec nesten 11 milliarder kroner på vannkraftselskapet SN Power?
- Tar IEA høyde for at store deler av verdens befolkning vil ha bedre levekår når de spår energiutviklingen?
- Og kan bruk av åpne data og norsk værvarsling gjøre det enklere å unngå naturkatastrofer?
De neste ukene vil lytterne også stifte bekjentskap med Elisabet Kjærstad Bøe, bærekraftsjef i Tibber, Ida Solbrekke, stipendiat i fornybar energi ved Universitetet i Bergen og Bergen Offshore Wind Centre og Jørgen Gudmundsson, Chief Risk Officer i Sbanken.
Abonner på Energi og Klima som podkast
Selv om du alltid vil finne siste episode her på nettsiden, er det enkleste for deg å abonnere på Energi og Klima enten i iTunes, Spotify eller Podbean. Da finner nye episoder automatisk veien til ditt øre.
Ukens anbefalinger fra panelet:
I hver sending vil gjestene komme med en anbefaling til lytterne fra klima- og energifeltet for videre fordypning. Denne uken hadde vi med oss disse godsakene:
Ivar Slengesol: Boken «Grønn vekst – en sunn økonomi for det 21. århundre» av BI-professor og MDG-politiker Per Espen Stoknes og filmen «David Attenborough: A Life on our planet.»
Martin Larsen Hirth: Michael Liebreich, grunnlegger av det som i dag er Bloomberg New Energy Finance, sitt dypdykk i hydrogen: Separating hype from hydrogen – del 1 om tilbudssiden og del 2 om etterspørselen.
Lea Svendsen: Boken «Our affair with El Niño» av professor emeritus S. George Philander.