7

Stillinger
7
Klimakalender
Anders Bjartnes
Anders Bjartnes
Kommentator i Energi og Klima og ansvarlig redaktør for Norsk klimastiftelses publikasjoner. Kontakt: anders.bjartnes@energiogklima.no
Publisert 02.05.2013, 14:37
Sist oppdatert 28.03.2022, 13:20
Artikkelen er mer enn to år gammel
Debatt

Det store veddemålet (II)

Den generelle økonomiske politikken er «klimanøytral». Det er som investor Norge deltar i veddemålet mot klimapolitikken.
Publisert 02.05.2013, 14:37
Sist oppdatert 28.03.2022, 13:20
Artikkelen er mer enn to år gammel
Anders Bjartnes
Anders Bjartnes
Kommentator i Energi og Klima og ansvarlig redaktør for Norsk klimastiftelses publikasjoner. Kontakt: anders.bjartnes@energiogklima.no
Debatt

Dette er et debattinnlegg. Teksten er kvalitetssikret i tråd med redaksjonelle prinsipper for publisering. Innholdet reflekterer skribentens egne meninger.

Denne teksten er en replikk til statssekretær Kjetil Lund i Finansdepartementet som VG trykket 1. mai og som ikke er tilgjengelig digitalt.

Lund svarte i VG 25. april på mitt innlegg som VG publiserte et par dager før.

Her er min replikk:

"Statssekretær Kjetil Lund skriver i sitt svar til meg (VG 25.april) at den økonomiske politikken er utformet med henblikk på å redusere risikoen ved en stor petroleumsnæring.

Jeg tror han har rett – så lenge vi snakker om den generelle økonomiske politikken og handlingsregelens disiplinerende effekt.

Men jeg tror han tar feil hvis vi betrakter staten som investor. Og jeg tror han tar feil hvis vi studerer petroleumspolitikken. Det er på disse to områdene veddemålet mot klimapolitikken kommer til uttrykk. Dette er forhold som Lund i liten grad berører i sitt svar.

Staten som investor: Når det gjelder Oljefondet, er det riktig at formue flyttes fra olje til verdipapirer. Men hvorfor skal Oljefondet eie oljeaksjer? Konsulentselskapet Mercer har på oppdrag fra Lunds eget departement konstatert at fondet er dårlig posisjonert hvis klimapolitikken begynner å bite.

På samme måte innebærer det tunge statlige eierskapet i Statoil en betydelig risiko. Statoils investeringsprogram forutsetter høye oljepriser for å gi en fornuftig avkastning.

Petroleumspolitikken: Staten er gjennom oljeskattesystemet i praksis en tung investor i all oljevirksomhet på norsk sokkel. Dette synes ikke på statsbudsjettets utgiftsside, men oljeinvesteringene stimulerer selvsagt økonomien som sådan. Dagens skatteregime gir mening hvis grunnrenten er høy, altså når produksjonskostnadene er vesentlig lavere enn oljeprisen man oppnår. Med relativt lave oljepriser vil statens inntekter fra nye og kostbare utbygginger raskt bli ganske marginale – mens risikoen i leting og utbygging i overveiende grad ligger på statens hånd.

Det ubehagelige spørsmålet her er om den statlige politikken legger til rette for overinvesteringer i petroleumssektoren med staten som «sleeping partner» på autopilot? Dette er en risiko som ikke håndteres gjennom handlingsregelen og den generelle økonomiske politikken.

Til sist: Det er betryggende at Kjetil Lund så klart slår fast at Norges klimapolitikk ikke er basert på snevre nasjonale interesser, men på hensynet til klima og kommende generasjoner."

ANNONSE
Bluesky

Les også

Steinrelieff med et våpenskjold med økser, skjell og skriftruller på ytterveggen av en grå steinbygning, under et vindu med gardiner.
6. januar 2026

Det er sluttsummen på klimagassene som teller

Oljeplattformen står i havet med kraner og utstyr synlig; et helikopter nærmer seg i det fjerne fra venstre side.
22. desember 2025

Gir nye tall om vår eksport av olje og gass konsekvenser for Høyesterett?

aps-pytt-pytt-politikk-featured.jpg
24. oktober 2025

Aps pytt-pytt-politikk

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre partnere