1

Støtt oss
Stillinger
1
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Anders Bjartnes
Anders Bjartnes
Kommentator i Energi og Klima og ansvarlig redaktør for Norsk klimastiftelses publikasjoner. Kontakt: anders.bjartnes@energiogklima.no
Publisert 8. desember 2014
Sist oppdatert 25.3.2022, 12:23
Artikkelen er mer enn to år gammel
Nyhet

Olje­in­ves­te­rin­gene stuper i 2015

Den lave oljeprisen vil kunne stoppe oljeinvesteringer for svimlende 150 milliarder dollar i 2015, viser tall fra Rystad Energy.

Polar Pioneer in the Barents Sea

Boring i Barentshavet med Statoils Polar Pioneer. (foto: Harald Pettersen, Statoil)

Publisert 8. desember 2014
Sist oppdatert 25.3.2022, 12:23
Artikkelen er mer enn to år gammel
Anders Bjartnes
Anders Bjartnes
Kommentator i Energi og Klima og ansvarlig redaktør for Norsk klimastiftelses publikasjoner. Kontakt: anders.bjartnes@energiogklima.no

Den lave oljeprisen rammer olje- og gassinvesteringer over hele verden. En oljepris på rundt 70 dollar fatet vil gjøre en rekke planlagte investeringer ulønnsomme. Data fra Rystad Energy viser at oljeselskaper neste år skal ta endelig investeringsbeslutning på til sammen 800 prosjekter – med et samlet investeringsvolum på 500 milliarder dollar.

Til Reuters sier analysesjef Per Magnus Nysveen at omtrent en tredjedel av dette neppe vil bli sanksjonert ved en oljepris på $82,50 fatet, som er gjennomsnittet av analytikernes spådommer. Dette tilsvarer et bortfall på omkring 150 milliarder dollar i forhold til planene før oljeprisfallet.

Ifølge Nysveen vil halvparten av de planlagte investeringene kunne være i fare med en oljepris på $70.

Canadiske oljesandprosjekter, tungolje i Venezuela, og prosjekter på dypt vann og i arktiske farvann er blant prosjektene som vil kunne falle for sparekniven.

ANNONSE
Bluesky

Les også

Budsjett­forhandlinger, metanhemmere i kufôr – og IEAs World Energy Outlook 

Det er klart for forhandlinger i Stortinget mellom de rødgrønne partiene og Arbeiderpartiet. Motsetningene er store blant annet når det gjelder CO₂-avgift på bensin og diesel.

14. november 2025
Les mer
En kvinne med skulderlangt, rødlig hår, iført en mørk, ermeløs kjole, står smilende foran en uskarp utendørs bakgrunn med trær.

Har klaget Equinor inn til Finanstilsynet

Flere investorer mener det er problematisk at Equinor påstår å operere i tråd med Parisavtalen. Natasha Landell-Mills fra Sarasin & Partners sier at Equinor bryter med Paris-målene.

31. oktober 2025
Les mer
En eldre mann med briller og grått hår smiler mens han snakker til pressen, med flere fargede mikrofoner synlige foran seg.

Statsbudsjettet: De viktigste klimasakene

Norge sliter med utslippskuttene i klimaavtalen med EU – gapet øker, viser forslaget til statsbudsjett. Les oversiktssak om budsjettnyhetene på klima- og energifeltet.

15. oktober 2025
Les mer
Blid mann med briller og lyseblå skjorte og signalgul arbeidsjakke foran vannturbin ved et kontorbygg

Advarer mot statsstøtte til Barentshavet-rør 

Oljebransjen kan komme til å be om støtte til et gassrør fra Barentshavet, tror tidligere olje- og energiminister Tord Lien. – Da må svaret være nei, sier han.

15. oktober 2025
Les mer
ANNONSE