1
2

Støtt oss
1
Stillinger
2
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Lars-Henrik Paarup Michelsen
Lars-Henrik Paarup Michelsen
Dagleg leiar i Norsk klimastiftelse. Kontakt: lhpm@klimastiftelsen.no
Publisert 11. april 2016
Artikkelen er mer enn to år gammel
Nyhet

NVE-direk­tøren: Kraft­kom­muner må inves­tere fremfor å ta ut utbytte

Norsk vannkraft må få mer aktive eiere. Kommuner må gå fra å høste til å så, sier NVE-direktør Per Sanderud.

persanderud

Vassdrags- og energidirektør Per Sanderud etterlyster aktive eiere i kraftbransjen.

Publisert 11. april 2016
Sist oppdatert 15.9.2025, 15:21
Artikkelen er mer enn to år gammel
Lars-Henrik Paarup Michelsen
Lars-Henrik Paarup Michelsen
Dagleg leiar i Norsk klimastiftelse. Kontakt: lhpm@klimastiftelsen.no
Vassdrags- og energidirektør Per Sanderud etterlyster aktive eiere i kraftbransjen.
Vassdrags- og energidirektør Per Sanderud etterlyster aktive eiere i kraftbransjen.

Sanderud var sist uke i København sammen med norsk kraftbransje på Energi Norges Vinterkonferanse. Der var han opptatt av å formidle at norsk vannkraft står foran store reinvesteringer – og at eierne må forberede seg på nye tider.

– Frem mot 2050 må det investeres 100 milliarder kroner i norsk vannkraft. Egentlig er tallet høyere, for i dette regnestykket har vi bare tatt med elektro og maskiner knyttet til produksjon. Investeringer i nett, utbedringer av dammer og den slags er ikke tatt med, sier NVE-direktøren til Energi og Klima.

– Hvordan vil dette påvirke kommuner og fylkeskommuner som eiere?

– De som i dag baserer driften på å ta ut penger fra kraftselskapene, må forberede seg på at de fremover må skyte inn penger. På 60-tallet avstod folk fra forbruk for å investere, når er det vi som må investere.

Tall fra Energi Norge viser at eierne av kraftselskapene de siste ti årene har tatt ut ca 113 milliarder kroner i utbytte, inkludert renter på ansvarlige lån på ca 600 mill. kroner per år. Kommuner og fylkeskommuner har fått cirka 55 milliarder kroner av dette, tilsvarende andel som staten. I 2014 utbetalte kraftselskpene 6,3 milliarder kroner i utbytte til staten, 4,3 milliarder kroner til kommuner og fylkeskommuner og 0,4 milliarder kroner til private eiere.

Utbytte fra norsk vannkraft.
Utbytte fra norsk vannkraft 2005-2014.
Artikkelen fortsetter under annonsen

– Har vi en eierstruktur som er tilpasset den situasjonen kraftbransjen nå står overfor?

– Jeg har ingen formening om eierskapet er offentlig eller privat. Poenget er at kraftselskapene nå har behov for et aktivt eierskap for å sikre verdiene over tid. Man skal gå fra å høste til å så, sier Sanderud.

– På mange måter er situasjonen for norsk vannkraft den samme som for svensk atomkraft. Alternativet står mellom å reinvestere eller å legge ned, sier han.

For mange selskaper?

Et av temaene som ble diskutert mye under årets Vinterkonferanse, var behovet for strukturelle endringer. Det finnes i dag 136 nettselskaper – og svært mange produsenter. NVE-direktøren mener sammenslåing vil gi fordeler.

Våre støttespillere

– På nettsiden tror jeg både kunder og distrikter kommer godt ut av å bli en del av større enheter. Hvorvidt produksjonsselskaper skal slå seg sammen, er ikke noe jeg har en mening om. Det må vurderes ut fra forretningsmessige muligheter. Men jeg tror det er mulig å oppnå samspillsfordeler, for eksempel mellom vind og vann. Samarbeid om driftssentraler kan også gi besparelser, sier Sanderud.

ANNONSE
Bluesky

Les også

En mann og en kvinne i forretningsklær går og snakker i en travel konferansesal, begge bærer nøkkelbånd med ID-brikker.

Omstilling vekk fra fossil energi: Over 60 land støtter veikart – Norge tar forbehold

Et initiativ for å fremme omstillingen vekk fra fossil energi har samlet støtte fra over 60 land på COP30. – Kan være en god ide, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.

18. november 2025
Les mer
En eldre mann med briller og grått hår smiler mens han snakker til pressen, med flere fargede mikrofoner synlige foran seg.

Statsbudsjettet: De viktigste klimasakene

Norge sliter med utslippskuttene i klimaavtalen med EU – gapet øker, viser forslaget til statsbudsjett. Les oversiktssak om budsjettnyhetene på klima- og energifeltet.

15. oktober 2025
Les mer
Blid mann med briller og lyseblå skjorte og signalgul arbeidsjakke foran vannturbin ved et kontorbygg

Advarer mot statsstøtte til Barentshavet-rør 

Oljebransjen kan komme til å be om støtte til et gassrør fra Barentshavet, tror tidligere olje- og energiminister Tord Lien. – Da må svaret være nei, sier han.

15. oktober 2025
Les mer

Så ujevnt fordelt er den globale energiomstillingen

Kina, Vesten og røkla i tre grafer: Ny FN-rapport samler essensielle data og peker på ujevn fordeling av investeringer som et av de viktigste hindrene for global grønn omstilling nå.

14. august 2025
Les mer
ANNONSE
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre støttespillere
Svanemerket
Ledige stillinger i det grønne skiftet

Vil du jobbe med klima og jordbruk?

Miljødirektoratet søker etter rådgivere med analytiske evner
Oslo
Frist: 4.12.2026